Форум SPIDER SPORT

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

Max Heart Rate (пулс) въпрос

Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Кондиционно Трениране
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
daniel.panev
Асистент
Асистент

Юзър от: 12 Фев 2008
Живее в: София

МнениеПуснато на: Сря Май 13, 2009 21:11    Заглавие: Max Heart Rate (пулс) въпрос Отговорете с цитат

Може би тая тема не е съвсем за тук, та ако някой сметне за нужно - да се чувства поканен да я премести на правилното място.

По същество. Принципно се занимавам и с други спортове (планинско колоездене и скално катерене, ако на някой му е интересно) и за мен фитнесът не е самоцел, а по-скоро средство за подобряване на резултатите в тия два спорта. До колкото съм се интересувал и за двата спорта специалистите препоръчват тренировки с тежести, които в огромната си част се припокриват с разбиранията, битуващи тук (дюшеш, един вид) плюс малко специализирани занимания за конкретния вид спорт (което можеше и да се очаква, разбира се).
Конкретно в заниманията с колоездене, обаче, стигам до едно малко камъче, което леко преобръща колата (велосипеда, по-скоро) - определяне на Max Heart Rate - максимална стойност на сърдечния ритъм, която впоследствие се използва в тренировките като база за изчисляването на различни зони на сърдечния ритъм.
Според повечето източници, до които съм достигнал, това е максималната възможна стойност на сърдечния ми ритъм (пулс), при която вече съм на границата да припадна... Според разни формули за предсказването ѝ тя е равна на 220 - възрастта ми (220 - 31 = 189, в моя случай) или максималната стойност, измерена при крайно натоварване плюс 40 удара "резерв" при друг метод.
Аз, като един виден geek, обаче, се оборудвах с монитор на сърдечната дейност, с чиято помощ следя сърдечния си ритъм по време на тренировки, и с чиято помощ установих "леко" разминаване с "предвидената" стойност - а именно 196-202 bpm (beats per minute) при тренировка с тежести (202 при 2 минути изкачване на стълби при максимална скорост) и даже 205 bpm при изкачване с наклон около 30 градуса с велосипед за спускане, тежащ 25 кг и 250 гр (мерен с електронна везна) + още около 5 кг друга екипировка, която не е мерена.
Въпросът ми е - за колко би следвало да приема моят Max Heart Rate - 205 (при която стойност не съм припадал, но трудно бих си казал името) или 245 (= 205 + 40)?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Yahoo Messenger MSN Messenger
Милко Георгиев
Академик
Академик

Юзър от: 05 Сеп 2004

МнениеПуснато на: Чет Май 14, 2009 05:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Обясни ми как ще използваш този максимален пулс след това, за да мога да дам съвет.
Също така, каква е вероятността апаратът ти за мерене на пулс да мери повече от реланото?

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Милко Георгиев
Академик
Академик

МнениеПуснато на: Чет Май 14, 2009 09:13    Заглавие: Отговорете с цитат

daniel.panev написа:
За да си сметна training зоните на базата на MHR Smile

А вероятността да мери повече е минимална, поне според мен - в покой с ръка и с него отчитам еднакви резултати...

Предполагах, че е за трениране Smile Обясни ми по-конкретно, за да преценя до какво натоварване да стигаш или да стоиш в.
Ако пулсът ти минава над 180 увм, то обикновено това е признак, че си в прекалено високо натоварване. Но също така пулсъте е индивидуално нещо. И все пак е добре да е до 180.

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
Милко Георгиев
Академик
Академик

МнениеПуснато на: Чет Май 14, 2009 09:29    Заглавие: Отговорете с цитат

daniel.panev написа:
За да си сметна VO2max за Табата...
При тоя ми пулс (HRM 205) VO2max излиза 196, което ми се вижда малко множко, май...

Аз те съветвам, по принцип, да държиш максималния си работен пулс в зоната 180-190 удъра в минута.
Пулс 200 и нагоре говори за невъзможност тялото да си доставя енергия и следователно това вече не е тренировка за адаптация, демек си в зона на "отказ".
Табата е нищо специално, просто една схема, която е придобила популярност. За целта е приведена във вид удобен за масово ползване с прости правила.

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
Милко Георгиев
Академик
Академик

МнениеПуснато на: Чет Май 14, 2009 12:12    Заглавие: Отговорете с цитат

daniel.panev написа:
Мерси.
В интерес на истината максималния ми "тренировъчен" пулс за кратки интервали е между 180 и 185, рядко до 190 или малко отгоре. Примерно днес (с колелото) имам 1:06 min в зоната 180-185 и 0:09 min в зоната 185-190.
При нормална тренировка с тежести за 1 час прекарвам средно 2:30 минути в зона 175-195, при това най-вече като правя суинг.
Онези 205 наистина си бяха предел...

Значи всичко ти е ОК, използвай го и при табата.

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
Анелия
Ученик
Ученик

Юзър от: 24 Апр 2008

МнениеПуснато на: Пет Май 15, 2009 11:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Мои приятели, с които караме, също споделят, че често си вдигат пулса над 200 докато катерят баирите нагоре. Заради това си зарязаха пулсомерите да не се стряскат и си карат на воля Laughing
Ти обаче с твоето колело 25 кг как катериш Rolling Eyes Това според мен не е колоездене, а бутане. А тези пулсомери, х...омери и други мери ги използват повече шосейките, влез в "Други видове колоездене" и там ще ти изчетат цяла лекция за пулсовете.
Повечето планински колоездачи караме за кеф. Не че не тренирам през това време, но за да следвам някаква конкретна тренировъчна програма с пулсове, фази, точно определени наклони, баири, време за тренировка и т.н. А какво се получава: караме всеки път на различни терени, при първа възможност, а не както би трябвало да е "по програма" и т.н. все неизпълними условия.
Но ако точно наистина се интересуваш от тези неща, съветът на алфа е добър и в лабораторни условия могат да ти кажат точните стойности.
Лирическо отклонение...
Embarassed
Върнете се в началото
daniel.panev
Асистент
Асистент

МнениеПуснато на: Пет Май 15, 2009 22:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси Alfa - ще взема обмисля предложението ти, въпреки че за момента не съм убеден, че искам да стигна чак до там...
Анелия - принципно си права - събота и неделя карам просто за кеф и тогава не ми пука за пулс и прочие... Е добре де - нося си (тиит)мера просто за статистиката.
Проблемът е, че през седмицата съм крайно ограничен откъм време за каране - мога да отделя максимум час на ден (включая отиване до и връщане от работа) и за това реших, че е добре да подходя по научному към проблема, та да мога да му се кефя още повече през уикенда. Теренът е съвсем предсказуем (Борисовата градина не е чак толкова голям парк, всъщност) и мисля, че Табата е добро решение за мен - мра 15 минути и това е. Като понатрупам малко опит ще споделя как се получава.
P.S. Катеренето с въпросното колело е инцидентно - за тая работа, както сама много добре знаеш, си има други велосипеди Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Yahoo Messenger MSN Messenger
daniel.panev
Асистент
Асистент

МнениеПуснато на: Чет Ное 04, 2010 09:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Днеска счупих оборотомера - 5 х 20 sec бягане с темпо като за 400 m и на първия интервал съм направил 223 bpm No
Чудя се дали не е някаква грешка в джаджата (точно тая я имам от вторник) щото не се чувствах като дъската да ми хлопа 223 пъти в минута...
Ей тука са записките ако някой го интересува.
Върнете се в началото
Милко Георгиев
Академик
Академик

МнениеПуснато на: Чет Ное 04, 2010 10:21    Заглавие: Отговорете с цитат

daniel.panev написа:
Днеска счупих оборотомера - 5 х 20 sec бягане с темпо като за 400 m и на първия интервал съм направил 223 bpm No
Чудя се дали не е някаква грешка в джаджата (точно тая я имам от вторник) щото не се чувствах като дъската да ми хлопа 223 пъти в минута...

220 увм пулс е странно за човек като теб, който от години тренира и се храни правилно.

1) Провери с мерене на ръка дали джаджата показва вярно.
2) Ако е вярна, то избягвай подобен пулс на тренировка, защото е отвъд зоната на адаптация. Стой под 200 увм.
В твоя случай, в първите два интервала си бил по около 12 секунди над 200 увм.

Идеалният вариант е да не минаваш над 180 увм, което е станало накрая, когато мускулната сила ти е отслабнала.
Може да се предположи, че си по-силен и мотивиран отколкото енергийно издръжлив.

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
daniel.panev
Асистент
Асистент

МнениеПуснато на: Чет Ное 04, 2010 10:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Милко Георгиев написа:
daniel.panev написа:

220 увм пулс е странно за човек като теб, който от години тренира и се храни правилно.

1) Провери с мерене на ръка дали джаджата показва вярно.
2) Ако е вярна, то избягвай подобен пулс на тренировка, защото е отвъд зоната на адаптация. Стой под 200 увм.
В твоя случай, в първите два интервала си бил по около 12 секунди над 200 увм.

Не съм мерил с ръка щото нямах никакви индикации за толкова висок пулс.
Примерно на същата тренировка (мерена със стария ми уред) от вторник съм направил максимален пулс 181, което мисля е по-реалната стойност.
Силно подозирам тоя Премиум HR монитор да не е решил да си оправдава цената като "дава" по малко и от него Laughing
Върнете се в началото
Милко Георгиев
Академик
Академик

МнениеПуснато на: Чет Ное 04, 2010 10:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, може да помагат на хората да тренират по-яко Wink
Сега гледам, че съм се повторил в темата с изказванията за пулса ...

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Кондиционно Трениране Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

©2003-2015 SPIDER SPORT