Форум SPIDER SPORT

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

Болка в кръста и врата. След невролога...

Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Здраве, Профилактика, Възстановяване от травми
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
petroff
Ученик
Ученик

Юзър от: 25 Юни 2009
Живее в: Бургас

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2012 14:03    Заглавие: Болка в кръста и врата. След невролога... Отговорете с цитат

Здравейте!
За днес имах записан час при невролог. Отидох, направихме снимки и ето го резултата:
Шийна и лумбална спондилоза.
Изгладена физиологична лумбална лордоза.
Дископатия Л-5, Ес-1.

Основна диагноза - Увреждане на междупрешлените дискове в шийния отдел с радикулопатия.
Придружаващи заболявания и усложнения - Спондилоза.
Увреждания на междупрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб радикулопатия.

Не го пише в разчитането на снимката, но докторката диагностицира и дископатия в шийния дял.

Такаа. Не са хубави нещата....
В началото на прегледа и казах, че съм спортувал и, че сега пак си тренирам с тежести, а тя като рече, че така не трябва, че има и други спортове...Едва успях да се включа и да и кажа, че всъшност проблемите в кръста са ми от всякакво друго усилие само не и от спорт, но както и да е. Също така докторката си изфабрикува мнението, че имам теория която гласи, че с тежести ще се оправя. Нещо не се получи двупосочния диалог с тази жена. Накрая, редно е да кажа, че препоръча санаториуми и други терапии свързани с движения и натоварвания, но от специалисти и по точно определен начин. Нейната функция не била свързана с предходното.
Звъннах на Мишо и ще се видим с него другия месец, така и така ще идвам за ЯМР. Препоръча да се спра на 80% от максимума. Дотогава смятам да продължа да си тренирам, но внимателно и умно. С шията проблема взе да се появява много често - от военни преси, лицеви с тесен хват, кофички (също предизвикват опъване), разтваряне на дъмбели встрани пред тяло, дори от джъмпинг Джак съм се схващал. Явно там трябва да се поогранича в определени движения - билатералните извършвани над раменния пояс водят до много болезнени схващания. Спондилозата трябва да я боря с постоянно раздвижване на врата за да не губи подвижност, че това ми се пише. Трудна работа в дългосрочен план, но няма начин - мен чака!

Последната промяна е направена от petroff на Вто Юли 31, 2012 14:10; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
metalex
Доцент
Доцент

Юзър от: 01 Окт 2010
Живее в: Ямбол

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2012 18:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Искрено ти пожелавам всичко това да се окаже преувеличено,след прегледа при Мишо!
Успех!
petroff
Ученик
Ученик

МнениеПуснато на: Нед Авг 26, 2012 09:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Хванал съм се да правя корекции в стойката...Открих благодарение на Noodle и други нещица. Явно ( от любими упражнения ) имам извити напред рамене. Разбрах какво трябва да правя, но се чудя дали да правя бутащи упражнения или не. Може би трябва да бутам по-рядко, в по-малко серии или пък през тренировка и след такива движения обезателно да разтягам???
Върнете се в началото
Noodle
Професор
Професор

Юзър от: 27 Ное 2004
Живее в: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2012 11:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, бутай по-малко. Например съотношението на тренировките или упражненията, включващи бутане и дърпане да е бутане:дърпане - 1:2 или дори 1:3. Освен това по-малко и по-интензивни серии мисля че е по-добрия вариант за бутащите в този случай, като след тренировка с бутане разтягай, а може би е и по-добре в такава тренировка да включиш и дърпащо упражнение.

Какво коригиращи упражнения правиш?
Върнете се в началото
petroff
Ученик
Ученик

МнениеПуснато на: Пон Авг 27, 2012 20:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Cremcaramel,
В моя дневник noodle ми препоръча едно ръководство:
Noodle написа:
Гледам че се мъчиш със самооценка на състоянието. Бих ти препоръчал да погледнеш ръководството на Eric Cressey и Mike Robertson - Assess&Correct. В началото на книжката има указание в какви пози да се снимаш и за какво да гледаш за да прецениш дали си ОК или не, както и предложени упражнения за корекция.

Понеже от около година ме боли кръста, а и ме диагностицираха, се интересувам живо от начините за намаляне на болката и избягване на рецидиви. Доста е трудно, но имам напредък, който се състои в разтягане на мускулните двойки, които накланят гръбначният стълб напред в лумбалната област, вследствие на което се засилва лордозата в тази област (това състояние се нарича Anterior Pelvic Tilt или преден наклон) и засилване на мускулната двойка която предизвква изглаждане (т.е. намаляне) на извивката напред в същата зона (Posterior Pelvic Tilt или заден наклон ). Мускулите отговорни това да се случи са по-силните ректус феморис, илипсоас и еректорите на гр, стълб, които доминират над по-слабите глутеуси, корем и облик. Аз се чувствм много, ама много по-добре когато тренирам дупето. Също така вследствие "любими" упражнения, незнание, неправилна стойка като малък и много, много, ама мнооого четене на книги в седнала на фотьойл поза с наведена глава надолу и работа в седнало положение имам и наклон на главата напред спрямо вертикалата на тялото и приведени напред рамене. Предполагам затова съм по-слаб на набиранията и пак затова съм получил травмата в дясното рамо като ученик. С две думи - екстензорите на врата са слаби, а флексорите по-къси - от там и наклона на главата напред; големия и малък гръден мускул, както и предния сератос са по-къси от мускулите в горната част на гърба. Не трябва да се забравя, че предния наклон (APT) предизвиква и кифоза в гръдната област, която се явява естествен баланс на товара носен от гръбначния стълб - по-голяма извивка долу предизвиква по-голяма обратна извивка горе - буквата S. Еми това е! Не съм изгърбен или грозно променен, но аз си се усещам, а и като знам какво да гледам ме дразни. Например при преден клек не мога да подпра щангата на ключиците - не мога да изнеса лактите толкова назад, както и при набиране не мога да докосна лоста с основата на шията, дори брадата над лоста не мога да изнеса. Знаенето е от ровенето в T-nation и мрежата, както и файла на noodle...

Noodle,
Благодаря, че се интересуваш! Засега за дископатията правя основно Single leg hip thrust и мостове на един крак, както и упражнения засилващи корема и облика - затова и "линкнах" рейтинга на упражненията за корем в дневника си. Куче-птица също правя, но ако го правя изометрично през цялото време имам проблем, т.е. боли ме кръста, но ако тренирам, като алтернативно редувам ръцете и краката, като задържам по 5 сек. в горно положение ефекта е обратен и ме облекчава.В първия случай се товарят еректорите, а във втория дупето. Следващият етап е с тежести... За приведените рамене - всички тези : http://www.livestrong.com/article/388994-exercises-for-thoracic-kyphosis/, без ролера защото незнам от къде да си купя. Супермен също предизвиква дискомфорт и болка, а аз как го бях емнал...Също правя някои от нещата от ръководството което даде, но ми се струват откровено смотани. Не говоря просто така - опитах ги и не ми харесаха...Отделно не е дадена и тренировъчната рутина за тях - абе мяза на "Спасявайте се!". Не съм започнал коригиращите за врата - с тях ще има ефект ми се струва. Все пак остават въпросите - Колко често, в колко серии, в колко повторения/секунди и т.н.? Наклона на раменете напред може да е също от някаква дископатия - и там усещам дискомфорт, както писах по-горе, особено след плъзганията на ръцете с гръб към стената...Не мога да правя удома Cable pulls, но имам пружини и мога да опитам нещо с тях.Засега ще правя кофи през път с малко повторения и големи тежести в малко серии - само за поддържане, а ще наблягам на гърба, но да не предизвикам травма от престараване...
Също така пак от четене в нета наблягам на упражнениятаа с една ръка - затова и от време на време дърпам за гръб с една ръка, но в положение в което се правят чукчета с щанга, т.е. на quadratum lumborum да му е трудно, но пък четох, че той също предизвиква наклон напред, затова не се престаравам.

ПП Днес имах запазен час за ЯМР във Военномедицинска академия и после щях да мина през кинезитерапевт...Не отидох. Вчера трезво се замислих има ли смисъл - невроложката (доста добра според роднини лекари и пациенти) не ми даде направление - бил съм достатъчно добре диагностициран...Като сметна: 310лв скенер+120лв гориво+грубо 50лв за терапевта=500лв с храната и други разходи. Реално докторката е права - знам къде е проблема, чета достатъчно много и разнообразни източници, т.е. нови упражнения няма да науча, а и от ефективните всичко е строго субективно и се прилага на принципа проба-грешка, т.е работи-неработи. Масажисти има и тук. Мисля, че спестих някой и друг лев, поне засега. А и се случи нещо което ми попречи да отида, но не презаписах часа. Така е трябвало да стане!
Върнете се в началото
Noodle
Професор
Професор

Юзър от: 27 Ное 2004
Живее в: София

МнениеПуснато на: Сря Авг 29, 2012 16:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Упражненията, показани в това ръководство имат за цел да покажат подходящи разтяжки/загрявки/активиращи упражнения, които да се изпълняват преди или по време на тренировката. Целта им е да активират "заспалите" ти мускули или да отпуснат натегнатите такива, за да придобиеш постепенно необходимата амплитуда на даденото движение. Освен това са дадени и прогресии, като според това колко си "зле" да прецениш от къде да започнеш.
Например не очаквай от куче/птица-та кой знае какво натоварване. По-скоро идеята на това движение е да те накара да се съсредоточиш над movement pattern-a, а след това осъзнато да опитваш да активираш същите мускулни групи, при движения, които позволяват по-сериозно натоварване. Точно тук е важно да подбереш и упражнения за последващата тренировка, които да помагат за поставените цели.

За плъзганията по стната - опитай да се подпреш до стената, събираш плешките, все едно да прищипеш пръст между тях, едва след това вдигаш ръцете в крайно горно положение и плъзгаш надолу докато е комфортно, като се стремиш постепенно да увеличаваш амплитудата. Плешките се сртемиш да ги държиш събрани през цялото време.

За фоам-ролер - аз съм си поръчвал от амазон.ком. От твърдия вариант не намерих в Европа преди 1-2 години, сега вече може и да има, не знам. Като алтернатива можеш да ползваш тенис топка. За торакалната област казват, че е много удобно да вземеш две тенис топки и да ги облепиш една до друга с лейкопласт. Може да пробваш Wink

За пътуването и лекарите и кинезитерапевтите си преценяваш ти. Моето мнение по въпроса е, че човек които си разбира от работата би могъл да ти спести доста болка. Най-малкото има области от тялото ти, в които сам не можеш да приложиш мануална терапия Smile

Успех и имай търпение, тези неща отнемат време Wink
Върнете се в началото
petroff
Ученик
Ученик

МнениеПуснато на: Чет Авг 30, 2012 22:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Щях да дам линк към статия на Майк Робъртсън в t-nation, обаче не мога да се свържа с тях, доста по-подробно е обявснил проблема, а и уражненията са доста повече. Ето все пак - http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance_repair/heal_that_hunchback.

Благодаря, че ме подсети за тенис топките - виждал съм го чалъма в t-nation, но бях забравил!

Пак ще го напиша, за други с подобни проблеми - голямо облекчение имам след изпълнение на Single Leg Hip Thrust. Правя го в 5 серии всяка тренировка. Ето го и него:http://www.youtube.com/watch?v=hhhD-nTDBMo-това до заглавието на клипа в скобите го пропуснете, все едно го няма.

В крайна сметка трябва да се коригира предния наклон, за да се поправи и кифозата - свързани са.
Върнете се в началото
petroff
Ученик
Ученик

МнениеПуснато на: Пон Апр 15, 2013 14:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето вече 9 месеца след като ме заболя кръста и до скоро не можех да кажа, че съм по-добре. Изчетох доста информация и изпробвах доста упражнения. Меко казано ефект нямаше, а ако усещах подобрение, то беше временно. Явно пролапса който имам между Л4 иЛ5, макар и не толкова сериозен на снимка си беше проблем и то голям. Веднъж чух добри думи за една кинезитерапевтка в нашия град и я посетих. Казах и, че ще си платя прегледа, но не срещу диагноза или лечение, а срещу разяснение... Споделих с нея това което знам и разочарованието си, че не работи. Тя ме посъветва да спра да се тормозя и просто да си купя една книга - "Библия за хората с болки в гърба" , от Сара Кий. Там пишело всичко... Еми...така е! От как правя упражненията там съм добре. Грабна ме предговора от българския доктор, който се възмущава със съветите с които ни заливат в наши дни -"работата пред компютъра води до болки в гърба" или "не се навеждай, а клякай когато вдигаш нещо". Практическата им стойност наистина е нулева, особено сутрин на чешмата когато си мия зъбите. И наистина, какво да правим, ако трябва повече от десет часа дневно да работим пред компютър?!!. Купих я! С поръчка и след 3 дни беше при мен. Метнах се да я чета и бях изумен колко много неща не знам и колко грешах като си мислех, че съм научил нещо. Много добре е обяснена анатомията на гръбначния стълб и сега вече знам, че диагнозата пролапс е едно мнооого широко понятие, и реално докторите идея си нямат какво се случва с моя (Вашия ) гръбначен стълб. Вътре всеки ще намери по нещо за себе си и ако е склонен да отдели по двадесетина минути, а и по-малко на ден, само след седмица ще усети ефекта. Чудо няма да стане, но ще можете да се навеждате колкото си искате, а и ще сте подковани с информация за бъдещи проблеми. Описано е и влиянието на най-важния за стабилноста на гръбначния стълб мускул - transversus abdominis. Начините за тренирането му не са кой знае колко... и повечето упражнения за корем не го активират... Thinking С две думи - направих реклама на книгата и я препоръчвам на всички - ще научите доста неща!

И накрая, но не на последно място - ако имате проблеми с гръбначния стълб, не постъпвайте инато и не продължавайте да вдигате тежести. Поне не и по начина по-който сте тренирали досега. Вашите собствени мускули имат голяма роля в задълбочаването на проблема...
Mnooogo
Ученик
Ученик

Юзър от: 24 Яну 2012

МнениеПуснато на: Нед Сеп 02, 2018 13:32    Заглавие: Здравейте Отговорете с цитат

Аз съм на 60 г. от 2012 съм на ВМНВХ. Добре съм. Smile Относно тези неща с болки в кръста, врата , диагнози, скъпи лечения. Ами скъпи ще са, защото метода е не да се излекува пациента, а да се поддържа в състояние на ръба на оцеляването , но с лекарства и скъпи прегледи ( точене на здравната каса ). Да разсъждаваме каква е причината за болки в кръста. Деведесет и девет процента се назовава причина увредени системи и т.н. и пак не се назовава причината, която е в "начина на мислене и социален живот, по скоро конфликти".Ще забележите че винаги след конфликт на собствено мислене, усещането например, "искам да вдигна нещо тежко, но не трябва или не мога, стар съм, неподготвен, неразположен" води до активиране на програма в мозъчен център, който отговаря за моториката и нервната система. По този начин организма изпълнява състоянието, " вдигаш тежко, но не можеш или не трябва, тогава аз ще те спра, за да не се увредиш" Друг пример е със сутрешните крампи и схващания на мускули и сухожилия, ако през ноща или предишния ден сте усещали състояние на собствено мислене " искам да избягам (отида някъде), но не мога(нещо ме спира), води до схващания и крампи на краката , за да не избягаш и не се увредиш , щото не можеш. Загубата на калий и магнезий или нарастването на "Шип", е един от способите на изпълнение на програмата от мозъчния център, "да го спра да не ходи". Ако конфликта е капсулован в съзнанието, тоест не е осъзнат и елеминиран, като разсъждение, да речем " виждам че това състояние е отминало и не ме заплашва", то продължават болките в кръста или крампите. И така за всички болести по този начин на разсъждение...
Бъдете здрави Стефан Спасов - Вносител на пробиотика Ветом за България. https://www.vetom.bg/
mruseva
Ученик
Ученик

Юзър от: 15 Фев 2019

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2019 12:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Доста обмислях какво да правя след като ми поставиха диагнозата дискова херния. Имам близка приятелка със същата диагноза и тя ми беше разказвала в подробности, че болкоуспокояващите и инжекциите не са й помогнали. След това ходи на балнеолечение, което що-годе й помогна. Поради тази причина съм много скептична към традиционните методи на лечение и се разрових в интернет за алтернативни варианти. Открих сайта на американска клиника по гръбначни заболявания - там прилагат лечение с помощта на хиропрактични методи. Разбира се, почнах да чета на английски за хиропрактиката, тъй като исках да бъда максимално информирана. След това се престраших и си записах час за преглед. Минава се 12-седмичен курс на терапия с упражнения, които освен това трябва да правя вкъщи. След като курсът приключи продължавам да правя упражненията, защото тъкмо те ми помагат да бъда непрекъснато в тонус и да поддържам гръбнака си изправен. Повече за лечението там може да прочетете тук: https://www.americanspinalclinic.com/bg/conditions/diskova-hernia/
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Здраве, Профилактика, Възстановяване от травми Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

©2003-2015 SPIDER SPORT