Форум SPIDER SPORT

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

Минимално количество въглехидрати, необходими на тялото

Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Високо-Мазнинно Ниско-Въглехидратно Хранене (ВМ-НВХ)
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Noodle
Професор
Професор

Юзър от: 27 Ное 2004
Живее в: София

МнениеПуснато на: Нед Юни 05, 2011 13:49    Заглавие: Минимално количество въглехидрати, необходими на тялото Отговорете с цитат

От един пост в дневника на Милко ми стана любопитно и днес се порових малко по-сериозно из дебрите на научната литература Laughing

Интересно, както и предполагах няма особено много информация за това колко енергия е нужна на мозъка(приемаме че това е органа в човешкото тяло, който се храни само на глюкоза и е основен неин консуматор).

Първата статия, на която се основава твърдението, че човешкото тяло има нужда от около 200г глюкоза и от тях 130г отиват за мозъка е от 1965г и я няма в електронен вариант в PubMed. За какво задължително отиват другите 70г или 30% никъде не става ясно??? Доколкото разбрах от други статии до този извод е достигнато като е измервано парциално налягане на О2 в церебрална течност и лактат и посредством корелации, въз основа на известните химични реакции, е изчислено какво количество глюкоза е нужно на мозъка.
Това е прието за даденост и по-съвременни изследвания се занимават предимно с изследване на промяната на активността на мозъка и нуждите от енергия свързани с това. Например по време на сън енергията необходима на мозъка е с 40% по-малко, а при стрес нуждите се повишават с 12%. До колко обаче използваните методи са коректни за мен е съмнително, но нека приемем че поради липса на други поне носят някаква информация.
Освен всичко мозъка е „шеф” на тялото – изследвания при сериозно гладуващи, дори на умрели от глад хора показват, че вътрешни органи като черен дроб, бъбреци, сърце, далак са загубили до 40% от масата си, докато масата на мозъка се променя с 1% или по-малко.

В едно тазгодишно изследване проучват зависимостта на големината на мозъка, размера на тялото и продължителността на живот (не че стигат до извод :lol ). С магнитен резонанс определят големината на мозъка, а с индиректна калориметрия са определили енергоразхода на 208 доброволци. Установяват че баланса body/brain energy consumption корелира с BMI(Body Mass Index) установен от Quetelet по формулата Body/brain energy balance(X/Y): X/Y=0,085 x BMI + 2.961 За индивид спадащ към група Normal според BMI коефициента е 5, демек мозъка консумира 20% от енергията нужна на тялото. При кльощави хора процента е 17, а при дебели – 22%.
Тук според мен обаче се допуска най-голямата грешка. БМИ не отчита процента телесни мазнини. Индиректната калориметрия се основава на измерване на отделяното количество топлина от организма или консумацията на кислород и посредством редица изчисления се определя енергоразхода. Не става ясно обаче какъв е този енергоразход - за покой или не???
Определянето на БМИ става по следния начин: BMI=кг/ръст(м)^2

Нека обаче оставим термодинамиката настрана, и направим 2 промени – 1) нека изчислим БМИ като използваме активното тегло, а не тоталното, тъй като за неговото поддържане е необходим прием на енергия и 2) нека приложим получения коефициент от формулата X/Y=… към калориите необходими за поддържане на активното телесно тегло в покой. В покой, защото приемаме, че сме на НВД и допълнителните калории от умножаването със съответния коефициент ще са от мазнини и белтъци.

При мен се получава, че 20те процента за мозъка са около 360 калории, което са 90 г. въглехидрати/ден.
Ако отнеса тези 360ккал към дневния ми прием, след умножаването по коефициента за активност(1,375) то се получава, че са ми необходими 14% въглехидрати на ден, което се вписва чудно в принципите на НВД Very Happy

Тъй като първото допускане, че мозъка се храни само от глюкоза е грешно и както и Милко каза, хората на НВД са кетонно адаптирани аз бих предположил, че за мен необходимото количество въглехидрат е по-малко или до 90г/ден.

Ако някой друг има желание нека сметне какви са стойностите при него. Предполагам че резултата ще е +/- 10г/ден.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Noodle
Професор
Професор

Юзър от: 27 Ное 2004

МнениеПуснато на: Пон Юни 06, 2011 20:04    Заглавие: Отговорете с цитат

От всичко прочетено и аз стигам до този диапазон

Милко Георгиев написа:
Евала Сашо! ss_ss_pompous_2 Cool
Аз по четено, опит и усет съм стигнал до извод 75-100 гр на ден,
което е в унисон и с това, както ти казваш Clapping

Единственото нещо, което ми се струва нелогично в цялата методика е изчисляването на енергоразхода за мозъка като съотношение с теглото, защото така излиза, че леки/малки/клющави хора може да харчат наполовина по-малко енергия за мозък от тежки/едри/дебели хора. Според едното изследване това би значело, че вторите имат по-големи мозъци, което като допускане само по себе си според мен е смешно.
Върнете се в началото
Joss Stone
Асистент
Асистент

Юзър от: 24 Авг 2005

МнениеПуснато на: Вто Юни 07, 2011 21:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Милко Георгиев написа:
OldGreg написа:
Струва ми се, че да слизаш под 10-15% въглехидрати от общите калории е безсмислено и противопоказно за средностатистическия трениращ човечец.

Така е. Затова винаги съм знаел, че съм различен от "средностатистическия човечец" Cool
Със седмици съм бил на 4-6% въглехидрати и съм тренирал ЗВЕРСКИ!

Аз тренирам най-добре, когато се храня чисто. Да не говорим, че се чувствам отлично при въгл под 6-8%. Тук не включвам тези от яйцата и сиренето, говоря за извънредни. Сегашните ми тренировки са най-добрите ми постижения до момента, а не съм се хранила по-чисто от години.
Върнете се в началото
Tsefey
Студент
Студент

Юзър от: 08 Май 2006
Живее в: Варна/София

МнениеПуснато на: Сря Юни 08, 2011 08:53    Заглавие: Отговорете с цитат

alexstoilov написа:
А въглехидратите от зелнчуци,като лук,зеле,карфиол,броколи и т.н., броите ли ги?

аз броя всичко, когато броя Laughing
Върнете се в началото
Милко Георгиев
Академик
Академик

Юзър от: 05 Сеп 2004

МнениеПуснато на: Съб Яну 07, 2012 19:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Вальо написа:
А останалите 90% в какво отношение ги делим между мазнини и белтъчини?

60-65% М
25-35% П
00-15% В

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
linkmystica
Доцент
Доцент

Юзър от: 26 Юни 2020

МнениеПуснато на: Пет Май 20, 2022 10:28    Заглавие: Отговорете с цитат

мерси за информацията Smile
peaky blinders trousers,mens leather boots,black chelsea boots mens,mens ankle boots
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Високо-Мазнинно Ниско-Въглехидратно Хранене (ВМ-НВХ) Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

©2003-2015 SPIDER SPORT