Форум SPIDER SPORT

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

Загрявка при болки в колената
Иди на страница Предишна  1, 2

Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Здраве, Профилактика, Възстановяване от травми
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Боян Дичев
изгонен.

Юзър от: 13 Окт 2006

МнениеПуснато на: Чет Фев 28, 2008 13:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Нямам кой знае какви доводи срещу загрявката. Просто не приемам за доказано, че трябва да се загрява.

Отделно от това, аз не загрявам, защото си губя времето.

Някои хора твърдят, че от загряването ставите ти стават изнежени, и при реално натоварване в живота (примерно мятане на човек), ще се контузиш, тъй като си си изнежил ставите от загряване. За това аз не съм сигурен и не мога да го коментирам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Милко Георгиев
Академик
Академик

Юзър от: 05 Сеп 2004
Живее в: София

МнениеПуснато на: Чет Фев 28, 2008 13:55    Заглавие: Отговорете с цитат

alfa написа:
За квалификациите незнам Smile
За другото давам аргументи, които го подкрепят и научни и житейски и то много, на практика навсякъде.
Аргументи против загрявката не видях досега?
Дайте аргументи и ще сравняме!

Изморява, губи време, учи на грешна нагласа и липса на такава без загрявка. Стречингът отслабва/релаксира мускулите, а след това следва тяхното стягане, което не може да е пълно.

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
Боян Дичев
изгонен.

Юзър от: 13 Окт 2006

МнениеПуснато на: Чет Фев 28, 2008 13:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Разтягането преди силова тренировка е напълно сигурно, че пречи на силовата тренировка по много начини. В горното съобщение говорих за загряване на някаква тежест преди работната тежест.
Върнете се в началото
allnatural
Ученик
Ученик

Юзър от: 04 Яну 2008

МнениеПуснато на: Чет Фев 28, 2008 16:41    Заглавие: Отговорете с цитат

t-nation не е единственото място където може да са намери информация но определено е добро
май че повечето които си пишем влагаме различен смисъл в загряването.
дали ще сложа с 5-10 кг по малко тежест преди да направя сингъл или пък преди да се пробвам ще се надъхам нещо,ще се стегна целия за 5-6 сек ми е все едно загрявка.

Buddha
Върнете се в началото
Милко Георгиев
Академик
Академик

МнениеПуснато на: Чет Фев 28, 2008 22:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Mitk0 написа:
И максимални опити се правят, когато нервната система е събудена. Някои правят това с шамари, аз го правя с тежести.

Аз го правя със съзнанието си. На това уча и хората.

Това, което се нарича загрявка, спокойно може да е част от самата тренировка.

Кондиционен треньор

Последната промяна е направена от Милко Георгиев на Чет Фев 28, 2008 23:13; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Милко Георгиев
Академик
Академик

МнениеПуснато на: Чет Фев 28, 2008 22:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Боян Дичев написа:
Освен това, загряването преди максимален опит добавя сила. В това съм сигурен, защото аз, без да загрявам, имам доста по-добра сила във втория и третия работен подход, отколкото в първия и съм го наблюдавал при всички хора, които съм наблюдавал Smile. За това не спорим.

Отново става дума за мобилизация на съзнанието. Аз го правя без излишни движения.

Кондиционен треньор

Последната промяна е направена от Милко Георгиев на Съб Май 10, 2014 07:26; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Милко Георгиев
Академик
Академик

МнениеПуснато на: Чет Фев 28, 2008 23:03    Заглавие: Отговорете с цитат

alfa написа:
Аз твърдя, че организмът се нуждае от известно вработване преди да започне да се раздава на макс иначе рискът да се контузиш е по-голям.

Как се изчислява този риск? Защото аз твърдя обратното.
Загрявката има смисъл само когато тялото ще извършва някаква работа за някакво време и тази работа изисква оптимален енергиен режим. Демек, загрявката те вкарва в този режим, за да издържиш този период по определен начин енергиино.

alfa написа:
А последното - "Стречингът отслабва/релаксира мускулите, а след това следва тяхното стягане, което не може да е пълно" не го разбирам. И по точно "следва тяхното стягане, което не може да е пълно".

Със стречинга казваш на нервната система да релаксира даден мускул, а след това се опитваш да го стегнеш волево. Е да, ама той има команда релакс, която трае известен период и в този период не може да се стегне мускула толкова много колкото без командата релакс.

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
pa4080
Професор
Професор

Юзър от: 12 Апр 2006

МнениеПуснато на: Чет Фев 28, 2008 23:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Милко Георгиев написа:
Mitk0 написа:
И максимални опити се правят, когато нервната система е събудена. Някои правят това с шамари, аз го правя с тежести.

Аз го правя със съзнанието си. На това уча и хората.

Това, което се нарича загрявка, спокойно може да е част от самата тренировка.

В последните седмици, започнах да вдигам относително големи тежестти, на някой упражнения. Преди серията се опускам напълно, вдшвам и издишвам няколко пъти дълбоко и бавно, като се стремя през тези 10-15 секунди да мисля само за дишането, за да мога да се изчистя от всякакви странични мисли тоест да мога да се концентрирам. Когато не мисля за нищо ми трябва не повече от секунда за да се концентрирам и да извърша движението.

Не съм се разтягал преди тренировка в последната година със сигурност ... раздвижвам се загрявам стави, правя по някое движение и т.н. за да може да се вдигне леко пулса да започне да се движи по-интензивно кръвта за да се усигури повече кислород на цялата система - нали за това се прави?

А за събуждане на нервната система е точно така и според моите наблюдения, обаче явно трябва много, много опит за да се прави без тежестти.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
malina
Доцент
Доцент

Юзър от: 27 Авг 2010

МнениеПуснато на: Съб Юни 02, 2012 20:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Милко Георгиев написа:
Когато натоварваш краката, отвеждай таза назад, демек коленете да не минават напред. Сгъвай повече в таза, отколкото в коленете. Тазът да следва линията на тялото ВИНАГИ при сгъване в таза (навеждане).

Rock

Когато клякам, от две седмици насам мисля за това и вече коленете не ме болят (боляха ме известно време). Освен това е много важно да се кляка толкова дълбоко, че бедрата почти да докосват прасеца: ако движението се спре някъде преди това, цялото натоварване отива върху колената - просто движението спира там където те са най-натоварени.

Тяга: щангата трябва да се оставя на земята. Опитвах се да спирам на 1 см от земята като правех 20-ки и мисля, че това със 1 см от земята е непостижимо - след някоко повторения разстоянието неминуемо се увеличава и така се получава като при клека - натоварването се премества върху коляното.

Реших да споделя, в случай че има още някой с подобни проблеми Smile
pa4080
Професор
Професор

Юзър от: 12 Апр 2006

МнениеПуснато на: Съб Юни 02, 2012 20:22    Заглавие: Отговорете с цитат

А аз на скоро се чудех, защо тренираш краката на машина, сега ми стана ясно.

Преди време установих, че имам силно скъсени мускули от вътрешната страна на бедрата и когато стигна да тренирам с големи тежести, започвам да имам болки в колената. Започнах да разтягам краката и при все че това е неприятно и болезнено занимание болките в колената изчезват.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Noodle
Професор
Професор

Юзър от: 27 Ное 2004

МнениеПуснато на: Нед Юни 03, 2012 11:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз също ползвам редица упражнения от Assess&Correct. Хубавото на това ръководство е, че в началото има разни тестове, по които да се ориентираш какво не ти е наред и да си подбереш необходимите упражнения според нивото на собствените ти възможности.

Ето направо линк с още няколко книжки от Ерик Креси: http://dox.bg/files/dw?a=ec548dcb43
Върнете се в началото
simos
Ученик
Ученик

Юзър от: 29 Апр 2012

МнениеПуснато на: Нед Юни 03, 2012 12:09    Заглавие: Отговорете с цитат

malina написа:
Милко Георгиев написа:
Когато натоварваш краката, отвеждай таза назад, демек коленете да не минават напред. Сгъвай повече в таза, отколкото в коленете. Тазът да следва линията на тялото ВИНАГИ при сгъване в таза (навеждане).

Rock

Когато клякам, от две седмици насам мисля за това и вече коленете не ме болят (боляха ме известно време). Освен това е много важно да се кляка толкова дълбоко, че бедрата почти да докосват прасеца: ако движението се спре някъде преди това, цялото натоварване отива върху колената - просто движението спира там където те са най-натоварени.

Тяга: щангата трябва да се оставя на земята. Опитвах се да спирам на 1 см от земята като правех 20-ки и мисля, че това със 1 см от земята е непостижимо - след някоко повторения разстоянието неминуемо се увеличава и така се получава като при клека - натоварването се премества върху коляното.

Реших да споделя, в случай че има още някой с подобни проблеми Smile

НЕ е вярно че бедрата трябва да докосват прасеца, дори е противопоказно,
защото когато стигнеш тази фаза от клека колената поемат цялата тежест
а бедрата се разтоварват! Трябва да се кляка до положение, в което
бедрата са малко под хоризонтално положение като по този начин
не само се сваля напрежението от колената, но и бедрата се натоварват
по-ефективно и не им се оставя почивка!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
malina
Доцент
Доцент

Юзър от: 27 Авг 2010

МнениеПуснато на: Нед Юни 03, 2012 19:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за книгите, Сашо. Много са полезни. В асесмънта има и клековете на един крак - интересно, че някои от упражненията, които препоръчват, ако човек си криви крака навътре (което аз правя), съвпадат с тези при History of knee pain.
Милко Георгиев
Академик
Академик

МнениеПуснато на: Пет Юни 15, 2012 07:31    Заглавие: Отговорете с цитат

pa4080 написа:
тук докосват : http://lichentrenior.com/klek-izpraviane/

Пачо, за истинско докосване бедро-прасец е нужен още по-дълбок клек, от показания от нас. Който клек вече изисква много гъвкавост и техника.
Затова правете този от видеото.

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Здраве, Профилактика, Възстановяване от травми Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

©2003-2015 SPIDER SPORT