Форум SPIDER SPORT

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

децата
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Общи теми
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
marsn
Ст. асистент
Ст. асистент

Юзър от: 19 Май 2005
Живее в: софия

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 08:33    Заглавие: децата Отговорете с цитат

пускам тази тема защото в няколко дневника се заприказвахме за неща около децата (храна, спорт, отношения ...) и за да не си разводняваме подредените теми (защото на мен често ми се иска да се включа в дълги размишления пък не ми се разваля с off topic), та тук да си пишем Smile

последно разговора се завъртя около храненето (колко необичайно Smile)

аз напоследък съм впечатлена, защо всички се чудят как филип не яде бисквити. няколко пъти съм му предлагала, но изобщо не е възхитен, а когато случайно се заговоря с някакви хора, които забелязвам винаги носят зрънчо подобни и бисквито подобни да дават на децата (което за мен е странно, кому е нужно да тъпчеш едно дете извън основните му хранения и при положение (и в моя случай), че то още не го иска само.

нооо, аз съм сравнително нова в науката и не се втелясвам особено Smile
cremcaramel
Ст. асистент
Ст. асистент

Юзър от: 29 Яну 2006
Живее в: Brisbane

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 08:53    Заглавие: Отговорете с цитат

марсн, колко е голямо твоето дете в момента? Не е ли малко за бисквити (по принцип)?

Аз и друг път съм писала, че нашето захранване премина много либерално и общо взето, докато бях вкъщи се стараех да го оставям да яде когато каквото и колкото иска от нашата храна, като го окуражавах усилено, но той така и не прояде съществени количества храна, докато си бях вкъщи (година и осем месеца). После вече беше достатъчно голям и пак не съм готвила специално заради него, но се съобразявам например винаги да имам нещо с кайма, защото той трябва да е много, ама много гладен, за да си дъвче пържолите, не че не се случва... Бисквити никога не съм му носила разбира се, и дори не ми е хрумвало. Ако трябва да се носи нещо за навън то е или кюфте, или омлет, нарязан на парченца, понякога банан, ако няма друго, или някакъв друг плод или зеленчук, който може да се ръфа, а по-често са няколко неща, и той си избира какво иска... Също не отказва и тънко нарязано прошуто Smile

Сега се сещам, че в другия си пост в дневника на медиана, забравих да спомена, че също много обича заквасена (и бита) сметана Smile Въпросната сметана се продава в малки кофички от по 200гр и е много удобна за пренасяне.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
marsn
Ст. асистент
Ст. асистент

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 09:04    Заглавие: Отговорете с цитат

на 8ми става на 10 месеца, 6+2 проекто зъба и всички ми обясняват как ТРЯБВА да гризе бисквити `щото го сърби Smile.
вече яде по-едра храна, но не съм фен да му нося и предлагам каквото и да е извън основните му хранения, просто не виждам смисъл.

иначе категорично обича повече месните пюрета (или каквото хапваме ние с месо, смачкано като за него), само зеленчук му доскучава и започва драматизъм Smile, докато месните ги всмуква за норматив.
daniel.panev
Асистент
Асистент

Юзър от: 12 Фев 2008
Живее в: София

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 09:13    Заглавие: Отговорете с цитат

marsn написа:
на 8ми става на 10 месеца, 6+2 проекто зъба и всички ми обясняват как ТРЯБВА да гризе бисквити `щото го сърби Smile.

Елена на около годинка...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Yahoo Messenger MSN Messenger
marsn
Ст. асистент
Ст. асистент

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 09:17    Заглавие: Отговорете с цитат

давала съм му да гризе/смуче или каквото там си мисли, че прави ребра от малките и кефа е забележителен ... но въпроса беше защо да се дават бисквити ей така ... като захарче на кученце Smile
като (и ако) го сърбят венците той така или иначе гризе всичко Smile
Rennie
Студент
Студент

Юзър от: 31 Авг 2005
Живее в: Karlsruhe

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 11:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз не съм мама още, но ми е направило впечатление, че детено на наши близки приятели има абсолютно същите хранителни навици като родителите си. Каквото са го научили да яде- това обича. Тя е на почти 6 годинки вече и изобщо не обича шоколад например. Веднъж ѝ подариха за Великден огромно шоколадово яйце и беше адски разочарована. Giggle Антон като ми каже да ѝ занесем нещо за хапване като ходим на гости и винаги се затруднявам, откакто изградих някаква култура на хранене за себе си. Родителите ѝ са много злояди, тя също. Аз си мисля, че с каквото го захрани родителя, това ще обича да си хапва детето и занапред. До един момент поне. Между другото не знам Елито какво ще каже, но захранването например в България и Германия доста се различава. Мисълта ми е- нищо задължително няма, като не иска човек да дава бисквити, просто не дава. Липсата на бисквити никой с нищо не е ощетила до сега. И пишете надълго и нашироко, да събираме и ние евентуалните бъдещи мами материал. Very Happy
Върнете се в началото
marsn
Ст. асистент
Ст. асистент

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 11:58    Заглавие: Отговорете с цитат

аз си мисля, че едни родители и да са решили, че трябва детето да яде сухар, бисквита или каквото и да е, ако то не иска няма сила която да го накара да го изяде Smile.

освен това не вярвам в мантрата "ако сега не го научиш да яде плодове и зеленчуци, никога няма да ги яде"
за сега карам по схемата предлагам-харесва-не харесва и така Smile

другото ми "любимо" е като почнат да се гонят някакви кг до които ТРЯБВА да стигне детето до конкретен месец ... все еднон това е прасенце, което се угоява за коледа.

съгласна съм единствено, че културата на хранене в началото зависи от родителите, което пък изобщо не е гаранция, че в последствие тази култура ще се запази точно същата.
daniel.panev
Асистент
Асистент

Юзър от: 12 Фев 2008
Живее в: София

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 12:33    Заглавие: Отговорете с цитат

marsn написа:
освен това не вярвам в мантрата "ако сега не го научиш да яде плодове и зеленчуци, никога няма да ги яде"

Дааа - и сега няма отърване - на всяко ядене се почва: "(до)мати, (до)мати, (до)мати!"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Yahoo Messenger MSN Messenger
malina
Доцент
Доцент

Юзър от: 27 Авг 2010

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 12:55    Заглавие: Отговорете с цитат

daniel.panev написа:
marsn написа:

Елена на около годинка...

Каква бонбонка Smile Много е сладка!
cremcaramel
Ст. асистент
Ст. асистент

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 13:33    Заглавие: Отговорете с цитат

marsn написа:
аз си мисля, че едни родители и да са решили, че трябва детето да яде сухар, бисквита или каквото и да е, ако то не иска няма сила която да го накара да го изяде Smile.

другото ми "любимо" е като почнат да се гонят някакви кг до които ТРЯБВА да стигне детето до конкретен месец ... все еднон това е прасенце, което се угоява за коледа.

съгласна съм единствено, че културата на хранене в началото зависи от родителите, което пък изобщо не е гаранция, че в последствие тази култура ще се запази точно същата.

Точно така мисля и аз Smile
varadero
Ученик
Ученик

Юзър от: 06 Мар 2011
Живее в: Бургас

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 15:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз също не давам на Алекс нищо между основните му хранения. Солети, зрънчовци и други подобни боклуци не е опитвал дори и докато зависи от мен няма да опита. Не защото съм лоша майка, а защото смятам че нищо полезно няма да му донесат.
Един-два пъти се случи някой да му пробута солета в ръката, но той прости си я разнасяше като пръчица известно време и я захвърли, дори през ум не му мина да я поднесе към устата си. Laughing
Ястията с месо определено ги предпочита, но и зеленцуци не отказва. Плодове яде всякакви, а за сирене и кисело мляко умира.
Това за гризкането на бисквитите са глупости. На година и 1 месец Алекс има 14 зъба /остават само още 6, йее Very Happy /, а не е гризкал нищо друго освен играчки. Smile
To rescue the state of my heart"
Върнете се в началото
cremcaramel
Ст. асистент
Ст. асистент

МнениеПуснато на: Чет Фев 14, 2013 06:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Имам нужда да обменяме опит и подходи.
Ники е на 4 години. от 1.6 години ходи семейна детска градина, но аз му давам храна да си носи. Общо взето има периоди, в които не яде (достатьчно според мен), и други, в които стабилно похапва. Вкьщи се яде ВМ НВ.

Но ми се струва напоследьк, че иска да е като другите деца. Поради някаква перверзна причина, много обича хляб (вкьщи купувам само качествен хляб, или аз правя квасен, ако ще имаме гости примерно...). Но го яде само с масло. Не иска сандвичи, което може би е добре. Миналата седмица видях една снимка от детската градина, кьдето двете други деца са седнали и си ядат сандвичите с апетит, а той ги гледа втренчено, но не яде. Като го попитах дали и той иска сандвичи, ми каза, че може от време на време. Като го питах какво иска в тях, каза, че искал месо, за да са му полезни Smile

Като цяло обаче, с времето явно му се засилва желанието да е като другите деца, включително и аз неща като например, 'хайде да си купим телевизор'.

Вчера бяхме на гости, дадоха му да яде, както и на другото дете, печено пиле, маслинки, и краставички и в отделна купичка варен бял ориз. Той изяде само ориза Sad

Чувствам се обьркана как да подхождам - хем да не го отвратя от месо и яйца, хем да го храня добре, хем всички да са щастливи. Напоследьк не се храни сам, трябва да го подканвам, или аз да го храня, което не ми се струва нормално за дете на 4 години.
Stringray
Доцент
Доцент

Юзър от: 12 Фев 2012
Живее в: London

МнениеПуснато на: Чет Фев 14, 2013 15:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Кремка и моите деца ядат хляб.
Купувам или меся органик, глутен фрии и мажа с пастет, масло, пека много тънки филии с кайма и кашкавал. Гледам винаги да имам домашни бадемови и кокосови курабийки или някакви яйчени запеканки.
Иначе всеки ден им готвя супи, яхнии, с много месо и зеленчуци. Смятам, че докато всичко е домашно приготвено, изключително без боклуци е напълно наред.
Ориза можеш да го заместиш с quinoa. Тя дори не е зърно, а е от рода на спанака. Приготвям я с месо и зеленчуци, като паеля и тн.
Изобщо не се притеснявай. Важното е 80% да е качествена, истинска храна.
Целуни батко и бебка.
Поздрави! Kiss
рОботче

Юзър от: 30 Сеп 2005

МнениеПуснато на: Чет Фев 14, 2013 16:53    Заглавие: Отговорете с цитат

привет карамелка,

според мен е нормално да има фази, в които да се опитва да се идентифицира чрез едни или други признаци на другите деца. лично аз смятам, че стига да не са опасни или тотално в разрез с твоите лични разбирания, е добре да се запознае с тях за да може да направи разликата (може би много) по-късно и разбира се, с твоя помощ.
да речем, взимате телевизор назаем за седмица и "измервате" колко е тази доза "гледам телевизия като другите деца"- може да се окаже по-лесно отколкото се страхуваш Smile

Цитат:
Поради някаква перверзна причина, много обича хляб
моето дете (2.5 г) също обича, аз също беснея. правя му "мъфини" от яйце и сирене в малките формички. нося ги лесно със себе си, той адски им се кефи и пак едва удържам "почерпките" в парка от достолепни майки.

синът ми е малък и тепърва ще се сблъсквам с подобни предизвикателства. ще следя темата защото след няколко месеца му предстои детска градина, където "логично предчувствам"Smile ще му развалят храненето и ще имам нужда от идеи. притеснявам се, както и ти, как се отразяват овчите и неграмотни (не)разбирания за "правилно" и "нормално" ss_loathing_1 хранене и поведение.
Върнете се в началото
Pozdravi
Асистент
Асистент

Юзър от: 02 Мар 2012
Живее в: Бургас

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 10:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Нищо фатално няма - това са прекалено млади организми, за да усетят особен негатив от "некачествена" храна - стига да има и достатъчно добър процент качествена. Особено като ги затресат хормоните, кой знае какво ще измислят.

Истинско важно е около и особено след пубертета да им се създаде култура на хранене - когато могат да взимат осъзнати решения, и когато ще започнат да се отделят.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Общи теми Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

©2003-2015 SPIDER SPORT