Форум SPIDER SPORT

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

Най-после си пуснах липиден профил. Резултати:

Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Здраве, Профилактика, Възстановяване от травми
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Trip
Студент
Студент

Юзър от: 11 Ное 2012

МнениеПуснато на: Пет Яну 30, 2015 17:03    Заглавие: Най-после си пуснах липиден профил. Резултати: Отговорете с цитат

Реших след 2 години кетогенно хранене да си пусна най-после едни холестеролни изследвания, тъй като съм още по-краен от повечето хора тук: под 20 гр въглехидрати на ден, не повече от 120 гр протеин (даже под 100 падам в немалко дни), всичко останало - мазнини, огромна част наситени.

Еми, така да се каже, и до моята крайност да стигнете, по-скоро няма какво да ви тревожи Smile По отношение на HDL дори има какво да се каже в полза на подобно съотношение, от това, което съм чел.

Кръвна захар: 3.91 mmol/l = 70.38 mg/dl. Референция: 3 - 6 mmol/l

Oбщ холестерол: 5.57 mmol/l = 215.39056 mg/dl Референция: < 6.5 mmol/l

HDL: 1.91 mmol/l = 73.85924 mg/dl Референция: > 1.2 mmol/l, a всъщност съм с 25% над изписаните в референтния лист идеални "максимални" стойности.
Triglycerides: 0.64 mmol/l = 56.68733 mg/dl, Референция: < 2.2 mmol/l, препоръчително < 1.7 mmol/l

LDL: 3.17 mmol/l = 122.58314 mg/dl, Референция: < 3.60 mmol/l

VLDL: 0.29 mmol/l = 11.21423 mg/dl Референция: < 0.90 mmol/l

C-реактивен протеин = 0.05 mg/dl, като границата за functional non-detectability e 0.2 mg/dl

Малко коментари по горното.

1. Методът за измерване на HDL и LDL е пряк, а не по формула, което дава "истински" резултати в сравнение с изчислените по формула. За всеки случай, изчислих си LDL-а и по формула, и излиза малко под 3 mmol/l, тъй че още по-добре, ако е тъй.

2. Кръвната захар е близо до долната граница, идеално.

3. Холестеролът ми, разбира се, е висок като за "оптимума", което ме радва, защото голяма част от него е HDL. Съотношението ми холестерол/HDL е в горните 20% по "оптималност".

4. По концентрация на HDL съм в горните 5%, но и не съм учуден, предвид колко наситени мазнини ям и пия (доказано вдигат HDL-a).

5. Ситуацията с LDL-a е интересна, защото там съм си пуснал още две изследвания, на аполипопротеини A1 и B, чрез които ще преценя и броят на частиците, пренасящи LDL и HDL. Което пък е важно, защото според доста проучвания apoA1/ApoB (и поотделно, и в съотношение) са най-добрите индикатори за проблематични артерии. Нещо повече, у 20-30% от хората на НВ-ВМХ тези аполипопротеини скачат рязко. (Което е лошо, ако човек е на стандартно хранене, но не е проучено дали е лошо за човек на НВ-ВМХ.) Теорията е, че колкото повече частици, пренасящи LDL, има човек, толкова по-голям е шансът някои от тях да пробият артериалната стена и да се отложат.

Предвид обаче не твърде високия ми холестерол, огромното количество HDL и минималното количество VLDL, както и C-reactive под долната граница на засичане (сиреч, практически липса на възпаления по тялото ми, които биха могли да отслабят артериалната стена), би трябвало аполипопротеините да корелират позитивно с всичко останало.

Та така, просто още 2 стотинки в полза на НВ-ВМХ, в моя случай М(ного)НВ - М(ного)ВМХ Smile

П.П. Забравих да спомена, че горните резултати са при крайно времеемко ежедневно висене зад бюро и почти пълно отсъствие на физическа активност, която на теория следва да ми подобри още повече показателите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Милко Георгиев
Академик
Академик

Юзър от: 05 Сеп 2004
Живее в: София

МнениеПуснато на: Вто Мар 10, 2015 21:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Браво и благодаря!
Къде са правени изследванията?

Кондиционен треньор
Върнете се в началото
Trip
Студент
Студент

Юзър от: 11 Ное 2012

МнениеПуснато на: Сря Мар 11, 2015 12:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси, Милко! Smile

Лаборатория Ramus, до Окръжна болница. Добро впечатление ми направиха с това, че отчитат HDL/LDL по прекия метод, както и че изобщо предлагат ApoB и ApoA1, освен това имат пакети, според които групират определени изследвания, тъй че да са с отстъпка. Недобро впечатление ми направиха с това, че ми спукаха вената...

Не съм писал, но и ApoB/ApoA1 ми излязоха няколко часа по-късно, първото е 98.4 mg/dl при референция от < 100-120 (стандартите варират), а второто е 192.1 mg/dl, като референтна стойност не открих, но съотношението между двете е .51, което според разните липидоложки изследвания, на които попаднах, е идеално. Според данни от различни клинични тестове (единствените смислени), сред тях някои от най-продължителните и мащабни в САЩ, точно това съотношение, както и чистата стойност на ApoB, се оказват най-надеждни в оценката на риска от коронарни проблеми.
Върнете се в началото
vlahcho
Ученик
Ученик

Юзър от: 18 Апр 2008
Живее в: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 13, 2015 01:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Trip написа:
а второто е 192.1 mg/dl, като референтна стойност не открих,

>115 mg/dl
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Здраве, Профилактика, Възстановяване от травми Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

©2003-2015 SPIDER SPORT