Форум SPIDER SPORT

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

Active release technique

Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Здраве, Профилактика, Възстановяване от травми
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vlahcho
Ученик
Ученик

Юзър от: 18 Апр 2008
Живее в: София

МнениеПуснато на: Нед Май 31, 2015 20:38    Заглавие: Active release technique Отговорете с цитат

Здравейте.

Отварям темата след поредица от неуспешни от към резултат опити за откриване на хора практикуващи ART (active release technique) в България. При ползване на търсачката в гугъл за резултати на български и в България - пак нищо.

Пиша тук понеже в блога
http://spiderstamina.com/abc.php
е спомената. Накой има ли информация за български кинезитерапевти, хиропрактици или лекари, които са обучени в ART, и техни контакти?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Noodle
Професор
Професор

Юзър от: 27 Ное 2004

МнениеПуснато на: Пон Юни 01, 2015 21:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Конкретно за ART и аз не знам да има някой сертифициран и практикуващ. Най-близкия май беше в UK или Италия.
От това което съм чел по въпроса обаче съм стигнал до извода, че ART, (Self-)Myofascial release, Graston technique и още няколко терапии(не се сещам в момента за имената им) имат почти сходни основи. Реално погледнато добър спортен масажист би трябвало да свърши сходна работа като някой терапевт, занимаващ се с по-горните терапии.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vlahcho
Ученик
Ученик

Юзър от: 18 Апр 2008

МнениеПуснато на: Пон Юни 01, 2015 22:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, и аз доста изчетох последните ден-два. Това наистина си е школа от САЩ и е патентован метод, изисква сертифициране и опит да се напипа проблемната мека тъкан.

При мен проблемът е ишиадична болка, която имам от няколко месеца, която може би леко отслабва с времето, но вече става доста досадна. Кинезитерапевтите, при които ходих (след стандартното за случая усукване и масаж) казаха, че прешлените и дисковете ми са подвижни и не се вижда в тях причина за притискане на нерва, обаче имам някакъв мускулен спазъм, който и аз усещам. Затова сметнах, че причината е в мускул, който притиска нерва и пречи на свободното му движение в тъканите. Когато опитам волево (което е трудно) да отпусна мускула отзад на таза, болката леко намалява.

Ако можеш да ми препоръчаш "добър спортен масажист" или литература, как да действам самостоятелно, ще съм ти благодарен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Noodle
Професор
Професор

Юзър от: 27 Ное 2004

МнениеПуснато на: Вто Юни 02, 2015 19:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Масажист не мога да препоръчам, не съм ползвал. Доколкото знам на фитнес ваканциите има масажист, предполагам е "проверен", може би някой може да даде координати.

По въпроса съм чел основно статии тук таме из нета - спомням си в t-nation имаше добра обзорна статия за ART и съответно от там открих и основателя на техниката и няколкото демонстрационни филмчета. Чарлз Поликуин (ако не бъркам) също практикува ART и негова 10мин демонстрация съм гледал някъде. Потърси по-задълбочено из youtube. Същото важи и за myofascial release. John Rusin( или Rustin??) има канал с доста демонстрации за MFR за съответни мускулни групи.

Би могъл да експериментираш ако можеш да достигнеш с ръка скованото място/мускулния спазъм. Общо взето има две неща, които да пробваш, като не съм сигурен за последователността, ще трябва да налучкаш как работи по-добре при теб. Първото е стречинг - опитай да разтегнеш съответния мускул, при успех би трябвало да се отпусне. Второто е следното - чрез опипване откриваш мускулния спазъм, в единия край на мускула прилагаш натиск и волево съкращаваш мускула. Постепенно преместваш точката на натиск по дължина на мускула, като целта е в края на упражнението да го усещаш мек, без твърди участъци.

Аз имам 2-3 сполучливи опита с така описната техника, и за момента един несполучлив.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    homeФорум SPIDER SPORT -> Здраве, Профилактика, Възстановяване от травми Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Ако този форум, Милко Георгиев, SPIDER SPORT
са Ви дали полза, то може да направите дарение

©2003-2015 SPIDER SPORT